Chór

Matuszka Agnieszka Łotysz

W listopadzie 2003 roku z błogosławieństwa Najprzewielebniejszego Abla, Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego powstaje dziecięco-młodzieżowy chór, którego dyrygentką zostaje matuszka Agnieszka Łotysz. W jego skład wchodzą uczennice szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od początku swego istnienia chór śpiewa podczas Liturgii, świąt parafialnych w Horostycie, Holi, Sosnowicy i Kodeńcu.

Początki chóru były trudne, przede wszystkim ze względu na odległości jakie musiały pokonywać chórzystki, aby dotrzeć na próby. Lecz dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców udało się zorganizować dojazdy do Horostyty. Już w pierwszym roku swojej działalności chór wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, gdzie został zauważony i uzyskał pozytywne opinie. Chór jeszcze dwukrotnie zaśpiewa na tym festiwalu, za każdym razem spotykając się z sympatią publiczności.

Lata 2005-2006 to wytężona praca dziewcząt nad swoim głosem, a także zgłębianie tajników śpiewu cerkiewnego. Są już zauważalne nie tylko w parafii czy diecezji. W kwietniu 2005 roku otrzymują wyróżnienie na Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Chełmie. Jednak pasmo sukcesów i największy rozkwit chóru przypada na rok 2007, kiedy to dziewczęta zdobywają wyróżnienie na Festiwalu „Kolędy i Szczodrywki nad Bugiem” oraz zajmują drugie miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dniu Muzyki Cerkiewnej i Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Duchowych i Patriotycznych w Kowlu na Ukrainie. Dwukrotnie uczestniczył w koncertach ph: „Skarby Kultury Podlasia”, śpiewał podczas obchodów 15-lecia Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, w Muzeum im. I. Kraszewskiego, a także okolicznych szkołach. W okresie zimowym corocznie odwiedza domy horostyckich parafian z kolędą. Fundusze, uzyskane z kolędowania dziewczęta przeznaczyły na potrzeby cerkwi oraz zakupiły stroje, w których koncertują do dnia dzisiejszego.